Smithsonian Conservation Biology Institute

 

Publications

  • Bo-Hao Perng, Tzeng Yih Lam, Su-Ting Cheng, Sheng-Hsin Su, Kristina J. Anderson-Teixeira, N.A. Bourg, D.F.R.P. Burslem, N. Castaño, Á. Duque, S. Ediriweera, N. Gunatilleke, J.A. Lutz, W.J. McShea, M.D. Md Sabri, V. Novotny, Michael J. O'Brien, , Glen Reynolds, George D. Weiblen, Daniel Zuleta
  • Lisa Hülsmann, Ryan Chisholm, Liza Comita, Marco D. Visser, Melina de Souza Leite, Salomon Aguilar, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Nicolas Castaño, Chia-Hao Chang-Yang, George B. Chuyong,, Keith Clay, Stuart J. Davies, Alvaro Duque, Sisira Ediriweera, Corneille Ewango, Gregory S. Gilbert, Jan Holík, Robert W. Howe, Stephen P. Hubbell, Akira Itoh, Daniel J. Johnson, David Kenfack, Kamil Král, Andrew J. Larson, James J. Lutz,, Jean-Remy Makana, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, William J. McShea, Mohizah Mohamad, Musalmah Nasardin, Anuttara Nathalang, Natalia Norden, Alexandre A. Oliveira, Renan Parmigiani, Rolando Perez, Richard D. Phillips, Nantachai Pongpattananurak,, I-Fang Sun, Mark Swanson, Sylvester Tan, Duncan Thomas, Jill Thompson, Maria Uriarte, Amy T. Wolf, Tze Leong Yao, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, Florian Hartig
  • Camille S. Delavaux, Joseph A. LaManna, Jonathan A. Myers, Richard P. Phillips, Salomón Aguilar, David Allen, Alfonso Alonso, Kristina J. Anderson-Teixeira, Matthew E. Baker, Jennifer L. Baltzer, Pulchérie Bissiengou, , Mariana Bonfim, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, David F. R. P. Burslem, Li-Wan Chang, Yang Chen, Jyh-Min Chiang, Chengjin Chu, Keith Clay, Susan Cordell, Mary Cortese, Jan den Ouden, Christopher Dick, , Sisira Ediriweera, Erle C. Ellis, Anna Feistner, Amy L. Freestone, Thomas Giambelluca, Christian P. Giardina, Gregory S. Gilbert, Fangliang He, Jan Holík, Robert W. Howe, Walter Huaraca Huasca, Stephen P. Hubbell, , Faith Inman, Patrick A. Jansen, Daniel J. Johnson, Kamil Kral, Andrew J. Larson, Creighton M. Litton, James A. Lutz, Yadvinder Malhi, Krista McGuire, Sean M. McMahon, William J. McShea, Hervé Memiaghe, , Anuttara Nathalang, Natalia Norden, Vojtech Novotny, Michael J. O’Brien, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey G. (‘Jess’) Parker, Rolando Pérez, Glen Reynolds, Sabrina E. Russo, Lawren Sack, Pavel Šamonil, I-Fang Sun,, Mark E. Swanson, Jill Thompson, Maria Uriarte, John Vandermeer, Xihua Wang, Ian Ware, George D. Weiblen, Amy Wolf, Shu-Hui Wu, Jess K. Zimmerman, Thomas Lauber, Daniel S. Maynard, Thomas W. Crowther, & Colin Averill
  • Oliver L. Phillips
  • Justin M. Mathias, Kenneth R. Smith, Kristin E. Lantz, Keanan T. Allen, Marvin J. Wright, Afsoon Sabet, Kristina J. Anderson-Teixeira & Richard B. Thomas
  • K.C. Cushman, Sassan Saatchi, Ronald E. McRoberts, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman A. Bourg, Bruce Chapman, Sean M. McMahon & Christopher Mulverhill
  • Kristina J. Anderson-Teixeira, Valentine Herrmann, Wendy B. Cass, Alan B. Williams, Stephen J. Paull, Erika B. Gonzalez-Akre, Ryan Helcoski, Alan J. Tepley, Norman A. Bourg, Christopher T. Cosma,, Abigail E. Ferson, Caroline Kittle, Victoria Meakem, Ian R. McGregor, Maya N. Prestipino, Michael K. Scott, Alyssa R. Terrell, Alfonso Alonso, Francisco Dallmeier & William J. McShea
  • Rafael Poyatos, Víctor Granda, Víctor Flo, Mark A. Adams, Balázs Adorján, David Aguadé, Marcos P. M. Aidar, Scott Allen, M. Susana Alvarado-Barrientos, Kristina J. Anderson-Teixeira, Luiza Maria Aparecido, M. Altaf Arain, Ismael Aranda, Heidi Asbjornsen, , Robert Baxter, Eric Beamesderfer, Z. Carter Berry, Daniel Berveiller, Bethany Blakely, Johnny Boggs, Gil Bohrer, Paul V. Bolstad, Damien Bonal, Rosvel Bracho, Patricia Brito, Jason Brodeur,, Fernando Casanoves, Jérôme Chave, Hui Chen, Cesar Cisneros, Kenneth Clark, Edoardo Cremonese, Hongzhong Dang, Jorge S. David, Teresa S. David, Nicolas Delpierre, Ankur R. Desai, Frederic C. Do,, Michal Dohnal, Jean-Christophe Domec, Sebinasi Dzikiti, Colin Edgar, Rebekka Eichstaedt, Tarek S. El-Madany, Jan Elbers, Cleiton B. Eller, Eugénie S. Euskirchen, Brent Ewers, Patrick Fonti, Alicia Forner,, David I. Forrester, Helber C. Freitas, Marta Galvagno, Omar Garcia-Tejera, Chandra Prasad Ghimire, Teresa E. Gimeno, John Grace, André Granier, Anne Griebel, Yan Guangyu, Mark B. Gush, Paul J. Hanson, Niles J. Hasselquist, Ingo Heinrich, , Virginia Hernandez-Santana, Valentine Herrmann, Teemu Hölttä, Friso Holwerda, James Irvine, Supat Isarangkool Na Ayutthaya, Paul G. Jarvis, Hubert Jochheim,, Carlos A. Joly, Julia Kaplick, Hyun Seok Kim, Leif Klemedtsson, Heather Kropp, Fredrik Lagergren, Patrick Lane, Petra Lang, Andrei Lapenas, Víctor Lechuga, Minsu Lee, Christoph Leuschner,, Jean-Marc Limousin, Juan Carlos Linares, Maj-Lena Linderson, Anders Lindroth, Pilar Llorens, Álvaro López-Bernal, Michael M. Loranty, Dietmar Lüttschwager, Cate Macinnis-Ng, Isabelle Maréchaux,, Timothy A. Martin, Ashley Matheny, Nate McDowell, Sean McMahon, Patrick Meir, Ilona Mészáros, Mirco Migliavacca, Patrick Mitchell, Meelis Mölder, Leonardo Montagnani, Georgianne W. Moore,, Ryogo Nakada, Furong Niu, Rachael H. Nolan, Richard Norby, Kimberly Novick, Walter Oberhuber, Nikolaus Obojes, A. Christopher Oishi, Rafael S. Oliveira, Ram Oren, Jean-Marc Ourcival,, Teemu Paljakka, Oscar Perez-Priego, Pablo L. Peri, Richard L. Peters, Sebastian Pfautsch, William T. Pockman, Yakir Preisler, Katherine Rascher, George Robinson, Humberto Rocha, Alain Rocheteau,, Alexander Röll, Bruno H. P. Rosado, Lucy Rowland, Alexey V. Rubtsov, Santiago Sabaté, Yann Salmon, Roberto L. Salomón, Elisenda Sánchez-Costa, Karina V. R. Schäfer, Bernhard Schuldt,, Alexandr Shashkin, Clément Stahl, Marko Stojanović, Juan Carlos Suárez, Ge Sun, Justyna Szatniewska, Fyodor Tatarinov, Miroslav Tesař, Frank M. Thomas, Pantana Tor-ngern, Josef Urban, Fernando Valladares,, Christiaan van der Tol, Ilja van Meerveld, Andrej Varlagin, Holm Voigt, Jeffrey Warren, Christiane Werner, Willy Werner, Gerhard Wieser, Lisa Wingate, Stan Wullschleger, Koong Yi, Roman Zweifel, Kathy Steppe, Maurizio Mencuccini, & Jordi Martínez-Vilalta
  • Zikun Mao, Fons van der Plas, Adriana Corrales, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman A. Bourg, Chengjin Chu, Zhanqing Hao, Guangze Jin, Juyu Lian, Fei Lin, Buhang Li, Wenqi Luo, William J. McShea, Jonathan A. Meyers, Guochun Shen, Xihua Wang, , En-Rong Yan, Ji Ye, Wanhui Ye, Zuoqiang Yuan, Xugao Wang
  • Miguel Verdú, Jose L. Garrido, Julio M. Alcántara, Alicia Montesinos-Navarro, Salomón Aguilar, Marcelo A. Aizen, Ali A. Al-Namazi, Mohamed Alifriqui, David Allen, Kristina J. Anderson-Teixeira, Cristina Armas, Jesús M. Bastida, Tono Bellido, , Giuliano Bonanomi, Gustavo B. Paterno, Herbert Briceño, Ricardo A. C. de Oliveira, Josefina G. Campoy, Ghassen Chaieb, Chengjin Chu, , Sarah E. Collins, Richard Condit, Elena Constantinou, Cihan Ü. Degirmenci, Leo Delalandre, Milen Duarte, Michel Faife, Fatih Fazlioglu, , , Edwino S. Fernando, Joel Flores, Hilda Flores-Olvera, Ecaterina Fodor, Gislene Ganade, María Begoña Garcia, Patricio García-Fayos, Sabrina S. Gavini, , Marta Goberna, Lorena Gómez-Aparicio, Enrique González-Pendás, Ana González-Robles, Stephen P. Hubbell, Kahraman İpekdal,, María J. Jorquera, Zaal Kikvidze, Pınar Kütküt, Alicia Ledo, Sandra Lendínez, Buhang Li, Hanlun Liu, Francisco Lloret, Ramiro P. López, Álvaro López-García, Christopher J. Lortie, Gianalberto Losapio, James A. Lutz, Arantzazu L. Luzuriaga, , František Máliš, Esteban Manrique, Antonio J. Manzaneda, Vinicius Marcilio-Silva, Richard Michalet, Rafael Molina-Venegas, José Antonio Navarro-Cano, Vojtech Novotny, Jens M. Olesen, Juan P. Ortiz-Brunel, María Pajares-Murgó, Nikolas Parissis, , Geoffrey Parker, Antonio J. Perea, Vidal Pérez-Hernández, María Ángeles Pérez-Navarro, Nuria Pistón, Elisa Pizarro-Carbonell, Iván Prieto, Jorge Prieto-Rubio, Francisco I. Pugnaire, Nelson Ramírez, Rubén Retuerto, Pedro J. Rey, Daniel A. Rodriguez Ginart,, Mariana Rodríguez-Sánchez, Ricardo Sánchez-Martín, Christian Schöb, Çağatay Tavşanoğlu, Giorgi Tedoradze, Amanda Tercero-Araque, Katja Tielbörger, Blaise Touzard, İrem Tüfekcioğlu, Sevda Turkis, Francisco M. Usero, Nurbahar Usta, Alfonso Valiente-Banuet, , Alexia Vargas-Colin, Ioannis Vogiatzakis, Regino Zamora
  • Michal Bogdziewicz, Marie-Claire Aravena Acuña, Robert Andrus, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Daniel Brveiller, Thomas Boivin, Raul Bonal, Thomas Caignard, Maxime Cailleret, Rafael Calama, Sergio Donoso Calderon, J. Julio Camarero, Chia-Hao Chang-Yang,, Jerome Chave, Francesco Chianucci, Natalie L. Cleavitt, Benoit Courbaud, Andrea Cutini, Thomas Curt, Adrian J. Das, Hendrik Davi, Nicolas Delpierre, Sylvain Delzon, Michael Dietze, Laurent Dormont, William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring,, Gregory S. Gilbert, Georg Gratzer, Cathryn H. Greenberg, Arthur Guignabert, Qinfeng Guo, Andrew Hacket-Pain, Arndt Hampe, Qingmin Han, Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Valentin Journé, Thomas Kitzberger, Johannes M. H. Knops,, Georges Kunstler, Richard Kobe, Jonathan G. A. Lageard, Jalene M. LaMontagne, Mateusz Ledwon, Theodor Leininger, Jean-Marc Limousin, James A. Lutz, Diana Macias, Anders Marell, Eliot J. B. McIntire, Emily Moran, Renzo Motta, Jonathan A. Myers,, Thomas A. Nagel, Shoji Naoe, Mahoko Noguchi, Michio Oguro, Hiroko Kurokawa, Jean-Marc Ourcival, Robert Parmenter, Ignacio M. Perez-Ramos, Lukasz Piechnik, Tomasz Podgórski, John Poulsen, Tong Qiu, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman,, Pavel Šamonil, Jan Holik, C. Lane Scher, Harald Schmidt Van Marle, Barbara Seget, Mitsue Shibata, Shubhi Sharma, Miles Silman, Michael A. Steele, Jacob N. Straub, I-Fang Sun, Samantha Sutton, Jennifer J. Swenson, Peter A. Thomas, Maria Uriarte,, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, Boyd Wright, S. Joseph Wright, Thomas G. Whitham, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Magdalna Zywiec, & James S. Clark
  • Nidhi Vinod, Martijn Slot, Ian R. McGregor, Elsa M. Ordway, Marielle N. Smith, Tyeen C. Taylor, Lawren Sack, Thomas N. Buckley, Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Albert Y. Kim, Valentine Herrmann, Ross Bareto, Brianna Calkins, Erika Gonzalez-Akre, Daniel J. Johnson, Jennifer A. Jordan, Lukas Magee, Ian R. McGregor, Nicolle Montero, Karl Novak, Teagan Rogers, Jessica Shue, & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Cameron Dow, Albert Y. Kim, Loïc D’Orangeville, Erika B. Gonzalex-Akre, Ryan Helcoski, Valentine Herrmann, Grant L. Harley, Justin T. Maxwell, Ian R. McGregor, William J. McShea, Sean M. McMahon, Neil Pederson, Alan J. Tepley, , & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Tong Qiu, Robert Andrus, Marie-Claire Aravena, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Roberta Berretti, Daniel Berveiller, Michal Bogdziewicz, Thomas Boivin, , Raul Bonal, Don C. Bragg, Thomas Caignard, Rafael Calama, J. Julio Camarero, Chia-Hao Chang-Yang, Natalie L. Cleavitt, Benoit Courbaud, Francois Courbet, , Thomas Curt, Adrian J. Das, Evangelia Daskalakou, Hendrik Davi, Nicolas Delpierre, Sylvain Delzon, Michael Dietze, Sergio Donoso Calderon, Laurent Dormont, , Josep Espelta, Timothy J. Fahey, William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring, Gregory S. Gilbert, Georg Gratzer, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Andrew Hacket-Pain, , Arndt Hampe, Qingmin Han, Janneke Hille Ris Lambers, Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Valentin Journé, Daisuke Kabeya, Christopher L. Kilner, , Thomas Kitzberger, Johannes M. H. Knops, Richard K. Kobe, Georges Kunstler, Jonathan G. A. Lageard, Jalene M. LaMontagne, Mateusz Ledwon, Francois Lefevre, , Theodor Leininger, Jean-Marc Limousin, James A. Lutz, Diana Macias, Eliot J. B. McIntire, Christopher M. Moore, Emily Moran, Renzo Motta, Jonathan A. Myers, , Thomas A. Nagel, Kyotaro Noguchi, Jean-Marc Ourcival, Robert Parmenter, Ian S. Pearse, Ignacio M. Perez-Ramos, Lukasz Piechnik, John Poulsen, Renata Poulton-Kamakura, , Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, Francisco Rodriguez-Sanchez, Javier D. Sanguinetti, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Harald Schmidt Van Marle, Barbara Seget, Shubhi Sharma, Miles Silman, Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jacob N. Straub, I-Fang Sun, Samantha Sutton, , Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Peter A. Thomas, Maria Uriarte, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, , Andreas P. Wion, Boyd Wright, S. Joseph Wright, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Roman Zlotin, Magdalena Zywiec, & James S. Clark
  • Camille Piponiot, Kristina J. Anderson-Teixeira, Stuart J. Davies, David Allen, Norman A. Bourg, David F. R. P. Burslem, Dairon Cárdenas, Chia-Hao Chang-Yang, George Chuyong, Susan Cordell, , Handanakere Shivaramaiah Dattaraja, Álvaro Duque, Sisira Ediriweera, Corneille Ewango, Zacky Ezedin, Jonah Filip, Christian P. Giardina, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman-Narahari, , Akira Itoh, David Janík, David Kenfack, Kamil Král, James A. Lutz, Jean-Remy Makana, Sean M. McMahon, William McShea, Xiangcheng Mi, Mohizah Bt. Mohamad, Vojtěch Novotný, Michael J. O'Brien, Rebecca Ostertag, , Geoffrey Parker, Rolando Pérez, Haibao Ren, Glen Reynolds, Mohamad Danial Md Sabri, Lawren Sack, Ankur Shringi, Sheng-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalalu S. Suresh, Duncan W. Thomas, Jill Thompson, , Maria Uriarte, John Vandermeer, Yunquan Wang, Ian M. Ware, George D. Weiblen, Timothy J. S. Whitfeld, Amy Wolf, Tze Leong Yao, Mingjian Yu, Zuoqiang Yuan, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, & Helene C. Muller-Landau
  • P. Šamonil, P. Daněk, J. A. Lutz, K. J. Anderson-Teixeira, J. Jaroš, J. D. Phillips, A. Rousová, D. Adam, A. J. Larson, J. Kašpar, D. Janik, I. Vašíčková, E. Gonzalez-Akre, & M. Egli
  • Jessica F. Needham, Daniel J. Johnson, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman Bourg, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, , Dairon Cárdenas, Chia-Hao Chang-Yang, Yu-Yun Chen, George Chuyong, Handanakere S. Dattaraja, Stuart J. Davies, Alvaro Duque, Corneille E. N. Ewango, , Edwino S. Fernando, Rosie Fisher, Christine D. Fletcher, Robin Foster, Zhanqing Hao, Terese Hart, Chang-Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, , Akira Itoh, David Kenfack, Charles D. Koven, Andrew J. Larson, James A. Lutz, William McShea, Jean-Remy Makana, Yadvinder Malhi, , Toby Marthews, Mohizah Bt. Mohamad, Michael D. Morecroft, Natalia Norden, Geoffrey Parker, Ankur Shringi, Raman Sukumar, , Hebbalalu S. Suresh, I-Fang Sun, Sylvester Tan, Duncan W. Thomas, Jill Thompson, Maria Uriarte, Renato Valencia, Tze Leong Yao, Sandra L. Yap, Zuoqiang Yuan, Hu Yuehua, Jess K. Zimmerman, Daniel Zuleta, & Sean M. McMahon
  • Shubhi Sharma, Robert Andrus, Yves Bergeron, Michal Bogdziewicz, Don C. Bragg, Dale Brockway, Natalie L. Cleavitt, , Benoit Courbaud, Adrian J. Das, Michael Dietze, Timothy J. Fahey, Jerry F. Franklin, Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, , Janneke Hille Ris Lambers, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Christopher L. Kilner, Johannes M. H. Knops, Walter D. Koenig, , Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, Diana Macias, Emily Moran, Jonathan A. Myers, Robert Parmenter, , Ian S. Pearse, Renata Poulton-Kamakura, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, , Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, Christopher W. Woodall, Roman Zlotin, & James S. Clark
  • Erika Gonzalez-Akre, Camille Piponiot, Mauro Lepore, Valentine Herrmann, James A. Lutz, Jennifer L. Baltzer, , Christopher W. Dick, Gregory S. Gilbert, Fangliang He, Michael Heym, Alejandra I. Huerta, Patrick A. Jansen, , Daniel J. Johnson, Nikolai Knapp, Kamil Král, Dunmei Lin, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, Jonathan A. Myers, , David Orwig, Diego I. Rodríguez-Hernández, Sabrina E. Russo, Jessica Shue, Xugao Wang, Amy Wolf, Tonghui Yang, Stuart J. Davies, & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Kristina J. Anderson-Teixeira, Valentine Herrmann, Christine R. Rollinson, Bianca Gonzalez, Erika B. Gonzalez-Akre, Neil Pederson, , M. Ross Alexander, Craig D. Allen, Raquel Alfaro-Sánchez, Tala Awada, Jennifer L. Baltzer, Patrick J. Baker, Joseph D. Birch, , Sarayudh Bunyavejchewin, Paolo Cherubini, Stuart J. Davies, Cameron Dow, Ryan Helcoski, Jakub Kašpar, James A. Lutz, Ellis Q. Margolis, , , Justin T. Maxwell, Sean M. McMahon, Camille Piponiot, Sabrina E. Russo, Pavel Šamonil, Anastasia E. Sniderhan, Alan J. Tepley, Ivana Vašíčková, Mart Vlam,& Pieter A. Zuidema
  • Guigang Lin, Matthew E. Craig, Insu Jo, Xugao Wang, De-Hui Zeng, & Richard P. Phillips
  • Albert Y. Kim, David N. Allen, & Simon P. Couch
  • Tong Qiu, Marie-Claire Aravena, Robert Andrus, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Roberta Berretti, Michal Bogdziewicz, Thomas Boivin, , Raul Bonal, Thomas Caignard, Rafael Calama, J. Julio Camarero, Connie J. Clark, Benoit Courbaud, Sylvain Delzon, Sergio Donoso Calderon, , William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring, Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Janneke Hille Ris Lambers, , Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Valentin Journé, Christopher L. Kilner, Richard K. Kobe, Walter D. Koenig, Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, , Mateusz Ledwon, James A. Lutz, Renzo Motta, Jonathan A. Myers, Thomas A. Nagel, Chase L. Nuñez, Ian S. Pearse, Łukasz Piechnik, , John R. Poulsen, Renata Poulton-Kamakura, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, Harald Schmidt Van Marle, , Barbara Seget, Shubhi Sharma, Miles Silman, Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Maria Uriarte, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, , Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, S. Joseph Wright, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Magdalena Żywiec, & James S. Clark
  • : Yonglin Zhong, Chengjin Chu, Jonathan A. Myers, Gregory S. Gilbert, James A. Lutz, Jonas Stillhard, Kai Zhu, Jill Thompson, Jennifer L. Baltzer, , Fangliang He, Joseph A. LaManna, Stuart J. Davies, Kristina J. Anderson-Teixeira, David F.R.P. Burslem, Alfonso Alonso, Kuo-Jung Chao, Xugao Wang, , Lianming Gao, David A. Orwig, Xue Yin, Xinghua Sui, Zhiyao Su, Iveren Abiem, Pulchérie Bissiengou, Norm Bourg, Nathalie Butt, Min Cao, , Chia-Hao Chang-Yang, Wei-Chun Chao, Hazel Chapman, Yu-Yun Chen, David A. Coomes, Susan Cordell, Alexandre A. de Oliveira, Hu Du, , Suqin Fang, Christian P. Giardina, Zhanqing Hao, Andrew Hector, Stephen P. Hubbell, David Janík, Patrick A. Jansen, Mingxi Jiang, Guangze Jin, , David Kenfack, Kamil Král, Andrew J. Larson, Buhang Li, Xiankun Li, Yide Li, Juyu Lian, Luxiang Lin, Feng Liu, Yankun Liu, Yu Liu, Fuchen Luan, , Yahuang Luo, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, William McShea, Hervé Memiaghe, Xiangcheng Mi, Mike Morecroft, , Vojtech Novotny, Michael J. O’Brien, Jan den Ouden, Geoffrey G. Parker, Xiujuan Qiao, Haibao Ren, Glen Reynolds, Pavel Samonil, Weiguo Sang, , Guochun Shen, Zhiqiang Shen, Guo-Zhang Michael Song, I-Fang Sun, Hui Tang, Songyan Tian, Amanda L. Uowolo, María Uriarte, Bin Wang, , Xihua Wang, Youshi Wang, George D. Weiblen, Zhihong Wu, Nianxun Xi, Wusheng Xiang, Han Xu, Kun Xu, Wanhui Ye, Mingjian Yu, Fuping Zeng, Minhua Zhang, Yingming Zhang, Li Zhu, & Jess K. Zimmerman
  • Brian E. Sedio, Marko J. Spasojevic, Jonathan A. Myers, S. Joseph Wright, Maria D. Person, Hamssika Chandrasekaran, Jack H. Dwenger, , María Laura Prechi, Christian A. López, David N. Allen, Kristina J. Anderson-Teixeira, Jennifer L. Baltzer, Norman A. Bourg, Buck T. Castillo, Nicola J. Day, , Emily Dewald-Wang, Christopher W. Dick, Timothy Y. James, Jordan G. Kueneman, Joseph LaManna, James A. Lutz, Ian R. McGregor, , Sean M. McMahon, Geoffrey G. Parker, John D. Parker, & John H. Vandermeer
  • Thorsten Wiegand, Xugao Wang, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman A. Bourg, Min Cao, Xiuqin Ci, Stuart J. Davies, , Zhanqing Hao, Robert W. Howe, W. John Kress, Juyu Lian, Jie Li, Luxiang Lin, Yiching Lin, Keping Ma, William McShea, Xiangcheng Mi, , Sheng-Hsin Su, I-Fang Sun, Amy Wolf, Wanhui Ye, & Andreas Huth
  • Joseph M. Kolowski, Josephine Oley, & William J. McShea
  • Adrienne B. Keller, Edward R. Brzostek, Matthew E. Craig, Joshua B. Fisher, & Richard P. Phillips
  • Ryan M. Mushinski, Zachary C. Payne, Jonathan D. Raff, Matthew E. Craig, Sally E. Pusede, Douglas B. Rusch, Jeffrey R. White, & Richard P. Phillips
  • Ian R. McGregor, Ryan Helcoski, Norbert Kunert, Alan J. Tepley, Erika B. Gonzalez-Akre, Valentine Herrmann, , Joseph Zailaa, Atticus E.L. Stovall, Norman A. Bourg, William J. McShea, Neil Pederson, Lawren Sack, & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Kristina J. Anderson-Teixeira, Valentine Herrmann, Wendy B. Cass, Alan B. Williams, Stephen J. Paull,, Erika B. Gonzalez-Akre, Ryan Helcoski, Alan J. Tepley, Norman A. Bourg, Christopher T. Cosma, , Abigail E. Ferson, Caroline Kittle, Victoria Meakem, Ian R. McGregor, Maya N. Prestipino, Michael K. Scott, , Alyssa R. Terrell, Alfonso Alonso, Francisco Dallmeier, & William J. McShea
  • Tak Fung, Ryan A. Chisholm, Kristina Anderson-Teixeira, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Chia-Hao Chang-Yang, Rutuja Chitra-Tarak, George Chuyong, , Richard Condit, Handanakere S. Dattaraja, Stuart J. Davies, Corneille E.N. Ewango, Gary Fewless, Christine Fletcher, C.V. Savitri Gunatilleke, I.A.U. Nimal Gunatilleke, Zhanqing Hao, , J. Aaron Hogan, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, David Kenfack, YiChing Lin, Keping Ma, Jean-Remy Makana, Sean McMahon, William J. McShea, Xiangcheng Mi, Anuttara Nathalang, , Perry S. Ong, Geoffrey Parker, E-Ping Rau, Jessica Shue, Shen-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalulu S. Suresh, Sylvester Tan, Duncan Thomas, Jill Thompson, , Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Xugao Wang, Yunquan Wang, Pushpa Wijekoon, Amy Wolf, Sandra Yep, & Jess Zimmerman
  • Robert E. Ricklefs & Fangliang He
  • Nancai Pei, David L. Erickson, Bufeng Chen, Xuejun Ge, Xiangcheng Mi, Nathan G. Swenson, Jin-Long Zhang, Frank A. Jones, Chun-Lin Huang, Wanhui Ye, Zhanqing Hao,, Chang-Fu Hsieh, Shawn Lum, Norman A. Bourg, John D. Parker, Jess K. Zimmerman, , William J. McShea, Ida C. Lopez, I-Fang Sun, Stuart J. Davies, Keping Ma, & W. John Kress
  • Gang Feng, Xiangcheng Mi, Wolf L. Eiserhardt, Guangze Jin, Weiguo Sang,, Zhijun Lu, Xihua Wang, Xiankun Li, Buhang Li, I-Fang Sun, Keping Ma, & Jens-Christian Svenning
  • Atticus E.L. Stovall, Kristina J. Anderson-Teixeira, Herman H. Shugart
  • Haibao Ren, Petr Keil, Xiangcheng Mi, Keping Ma, Zhanqing Hao, Wanhui Ye, Luxiang Lin,, Renato Valencia, Christine Dawn Fletcher, Duncan W. Thomas, Robert W. Howe,, James Lutz, Norman A. Bourg, Sheng-Hsin Su, I-Fang Sun, Li Zhu, Li-Wan Chang, , Xihua Wang, Xiaojun Du, David Kenfack, George B. Chuyong, & Walter Jetz
  • Benjamin S. Ramage, Daniel J. Johnson, Erika Gonzalez-Akre, William J. McShea,, Kristina J. Anderson-Teixeira, Norman A. Bourg, & Keith Clay
  • Ryan Helcoski, Alan J. Tepley, Neil Pederson, Jennifer C. McGarvey, Victoria Meakem, Valentine Herrmann, Jonathan R. Thompson, & Kristina J. Anderson‐Teixeira
  • David L. Erickson, Elizabeth Reed, Padmini Ramachandran, Norman A. Bourg, William J. McShea, & Andrea Ottesen
  • Duncan N. L. Menge, Ryan A. Chisholm, Stuart J. Davies, Kamariah Abu Salim, David Allen, Mauricio Alvarez, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, Wirong Chanthorn, Wei‐Chun Chao, Keith Clay, Richard Condit, , Susan Cordell, João Batista da Silva, H. S. Dattaraja, Ana Cristina Segalin de Andrade, Alexandre A. de Oliveira, Jan den Ouden, Michael Drescher, Christine Fletcher, Christian P. Giardina, C. V. Savitri Gunatilleke, I. A. U. Nimal Gunatilleke, , Billy C. H. Hau, Fangliang He, Robert Howe, Chang‐Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman‐Narahari, Patrick A. Jansen, Daniel J. Johnson, Lee Sing Kong, Kamil Král,, Chen‐Chia Ku, Jiangshan Lai, Andrew J. Larson, Xiankun Li, Yide Li, Luxiang Lin, YiChing Lin, Shirong Liu, Shawn K. Y. Lum, James A. Lutz, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean McMahon, William McShea, , Xiangcheng Mi, Michael Morecroft, Jonathan A. Myers, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey Parker, Richard P. Phillips, Kassim Abd. Rahman, Lawren Sack, Weiguo Sang, Guochun Shen, Ankur Shringi, , Jessica Shue, Sheng‐Hsin Su, Raman Sukumar, I‐Fang Sun, H. S. Suresh, Sylvester Tan, Sean C. Thomas, Pagi S. Toko, Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Alberto Vicentini, , Tomáš Vrška, Bin Wang, Xihua Wang, George D. Weiblen, Amy Wolf, Han Xu, Sandra Yap, Li Zhu, and Tak Fung
  • Ryan Helcoski, Alan J. Tepley, Jennifer C. Mcgarvey, Erika Gonzalez-Akre, Victoria Meakem, Jonathan R. Thompson, Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Stovall, Atticus E. L., Anderson-Teixeira, Kristina J., Shugart, Herman H.
  • Lutz, J.A., Furniss, T.J., Johnson, D.J., Davies, S.J., Allen, D., Alonso, A., Anderson‐Teixeira, K.J., Andrade, A., Baltzer, J., Becker, K.M.L., Blomdahl, E.M., Bourg, N.A., Bunyavejchewin, S., Burslem, D.F.R.P., Cansler, C.A., Cao, K., Cao, M., Cárdenas
  • Yakimov, Basil N., Gelashvili, David B., Solntsev, Leonid A., Iudin, Dmitry I., Rozenberg, Gennady S.
  • Shen, Xiaoli, Bourg, Norman A., McShea, William J., Turner, Benjamin L.
  • Johnson, Daniel J., Bourg, Norman A., Howe, Robert, McShea, William J., Wolf, Amy, Clay, Keith
  • Holm, Jennifer A., Thompson, Jonathan R., McShea, William J., Bourg, Norman A.
  • Herrmann, Valentine, McMahon, Sean M., Detto, Matteo, Lutz, James A., Davies, Stuart J., Chang-Yang, Chia-Hao, Anderson-Teixeira, Kristina
  • Fisher, Joshua B., Sweeney, Sean, Brzostek, Edward R., Evans, Tom P., Johnson, Daniel J., Myers, Jonathan A., Bourg, Norman A., Wolf, Amy T., Howe, Robert W., Phillips, Richard P.
  • Anderson-Teixeira, Kristina J., Davies, Stuart J., Bennett, Amy C., Gonzalez-Akre, Erika B., Muller-Landau, Helene C., Wright, S. Joseph, Abu Salim, Kamariah, Almeyda Zambrano, Angélica M., Alonso, Alfonso, Baltzer, Jennifer L., Basset, Yves, Bourg, Norman A., Broadbent, Eben N., Brockelman, Warren Y., Bunyavejchewin, Sarayudh, Burslem, David F. R. P., Butt, Nathalie, Cao, Min, Cardenas, Dairon, Chuyong, George B., Clay, Keith, Cordell, Susan, Dattaraja, Handanakere S., Deng, Xiaobao, Detto, Matteo, Du, Xiaojun, Duque, Alvaro, Erikson, David L., Ewango, Corneille E. N., Fischer, Gunter A., Fletcher, Christine, Foster, Robin B., Giardina, Christian P., Gilbert, Gregory S., Gunatilleke, Nimal, Gunatilleke, Savitri, Hao, Zhanqing, Hargrove, William W., Hart, Terese B., Hau, Billy C. H., He, Fangliang, Hoffman, Forrest M., Howe, Robert W., Hubbell, Stephen P., Inman-Narahari, Faith M., Jansen, Patrick A., Jiang, Mingxi, Johnson, Daniel J., Kanzaki, Mamoru, Kassim, Abdul Rahman, Kenfack, David, Kibet, Staline, Kinnaird, Margaret F., Korte, Lisa, Kral, Kamil, Kumar, Jitendra, Larson, Andrew J., Li, Yide, Li, Xiankun, Liu, Shirong, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Maddalena, Damian M., Makana, Jean-Remy, Malhi, Yadvinder , Marthews, Toby, Mat Serudin, Rafizah, McMahon, Sean M., McShea, William J., Memiaghe, Hervé R., Mi, Xiangcheng, Mizuno, Takashi, Morecroft, Michael, Myers, Jonathan A., Novotny, Vojtech, de Oliveira, Alexandre A., Ong, Perry S., Orwig, David A., Ostertag, Rebecca, den Ouden, Jan, Parker, Geoffrey G., Phillips, Richard P., Sack, Lawren, Sainge, Moses N., Sang, Weiguo, Sri-ngernyuang, Kriangsak, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Sungpalee, Witchaphart, Suresh, Hebbalalu Sathyanarayana, Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Turner, Benjamin L., Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Vallejo, Marta I., Vicentini, Alberto, Vrška, Tomáš, Wang, Xihua, Wang, Xugao, Weiblen, George, Wolf, Amy, Xu, Han, Yap, Sandra, Zimmerman, Jess
  • Bourg, Norman A., McShea, William J., Thompson, Jonathan R., McGarvey, Jennifer C., Shen, Xiaoli
  • Wang, Xugao, Wiegand, Thorsten, Anderson-Teixeira, Kristina, Bourg, Norman A., Hao, Zhanqing, Howe, Robert, Jin, Guangze, Orwig, David A., Spasojevic, Marko J., Wang, Shunzhong, Wolf, Amy, Myers, Jonathan A.
  • Herrmann, V., McMahon, S. M., Detto, M., Lutz, J. A., Davies, S. J., Chang-Yang, C., and Anderson-Teixeira, K.
  • Anderson-Teixeira, K., McGarvey, J. C., Muller-Landau, H. C., Park, J. Y., Gonzalez-Akre, E., Herrmann, V., Bennett, A. C., So, C. V., Bourg, N. A., Thompson, J. R., McMahon, S. M., and McShea, W.
  • Joseph A. LaManna, Scott A. Mangan, Alfonso Alonso, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Li-Wan Chang, Jyh-Min Chiang, George B. Chuyong, Keith Clay, Richard Condit, Susan Cordell, Stuart J. Davies, Tucker J. Furniss,, , Christian P. Giardina, I. A. U. Nimal Gunatilleke, C. V. Savitri Gunatilleke, Fangliang He, Robert W. Howe, Stephen P. Hubbell, Chang-Fu Hsieh, Faith M. Inman-Narahari, David Janik, Daniel J. Johnson, David Kenfack, Lisa Korte, Kamil Král,, Andrew J. Larson, James A. Lutz, Sean M. McMahon, William J. McShea, Hervé R. Memiaghe, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry S. Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey G. Parker, Richard P. Phillips, Lawren Sack, I-Fang Sun, , J. Sebastián Tello, Duncan W. Thomas, Benjamin L. Turner, Dilys M. Vela Díaz, Tomáš Vrška, George D. Weiblen, Amy Wolf, Sandra Yap, Jonathan A. Myers
  • Gonzalez-Akre, Erika, Meakem, Victoria, Eng, Chen-Ying, Tepley, A. J., Bourg, N. A., McShea, W., Davies, Stuart J., Anderson-Teixeira, Kristina
  • Chisholm, Ryan A., Muller-Landau, Helene C., Kassim, Abdul Rahman, Bebber, Daniel P., Bin, Yue, Bohlman, Stephanie A., Bourg, N. G., Brinks, Joshua, Bunyavejchewin, Sarayudh, Butt, Nathalie, Cao, Hong-Lin, Cao, M., Cárdenas López, Dairon, Chang, Li-Wan, Chiang, Jyh-Min, Chuyong, George B., Condit, Richard, Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Duque Montoya, Alvaro J., Fletcher, Christine, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hao, Zhanqing, Harrison, Rhett D., Howe, Robert, Hsieh, Chang-Fu, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Larson, Andrew, Lian, Ju-Yu, Lin, Dunmei, Liu, Haifeng, Lutz, James A., Ma, Keping, Malhi, Yadvinder, McMahon, Sean M., McShea, W., Meegaskumbura, Madhava, Mohd. Razman, Salim, Morecroft, Michael D., Nytch, Christopher J., Oliveira, Alexandre A., Parker, Geoffrey G., Pulla, Sandeep, Punchi-Manage, R., Romero-Saltos, Hugo, Sang, Weiguo, Schurman, Jon, Su, Sheng-Hsin, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Duncan, Thomas, Sean, Thompson, Jill, Valencia, Renato, Wolf, Amy, Yap, Sandra, Ye, Wanhui, Yuan, Zuoqiang, Zimmerman, Jess K.
  • Erickson, David L., Jones, Frank A., Swenson, Nathan G., Pei, Nancai, Bourg, N. G., Chen, Wenna, Davies, Stuart J., Ge, Xue-jun, Hao, Zhanqing, Howe, Robert, Huang, Chun-Lin, Larson, Andrew, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Meegaskumbura, Madhava, Mi, Xiangcheng, Parker, John D., Sun, I-Fang, Wright, S. Joseph, Wolf, Amy, Ye, W., Xing, Dingliang, Zimmerman, Jess K., Kress, W. John
  • McGarvey, Jennifer C., Bourg, N. G., Thompson, Jonathan R., McShea, W., Shen, Xiaoli
  • McMahon, Sean M., McShea, William J., Parker, Geoffrey G., Gonzalez-Akre, Erika B., Vrška, Tomáš, Shue, Jessica, Kral, Kamil
  • M. Réjou-Méchain, H. C. Muller-Landau, M. Detto, S. C. Thomas, T. Le Toan, S. S. Saatchi, J. S. B. Silva,, N. A. Bourg, S. Bunyavejchewin, N. Butt, W. Y. Brockelman, M. Cao, D. Cárdenas, J. M. Chiang, G. B. Chuyong, , K. Clay, R. Condit, H. S. Dattaraja, S. J. Davies, A. Duque, S. Esufali, C. Ewango, S. Fernando, C. D. Fletcher, , I. A. U. N. Gunatilleke, Z. Hao, K. E. Harms, T. B. Hart, B. Hérault, R. W. Howe, S. P. Hubbell, D. J. Johnson, D. Kenfack, , A. J. Larson, L. Lin, Y. Lin, J. A. Lutz, J. R. Makana, Y. Malhi, T. R. Marthews, R. W. McEwan, S. M. McMahon, , W. J. McShea, R. Muscarella, A. Nathalang, C. J. Nytch, A. A. Oliveira, R. P. Phillips, N. Pongpattananurak, , R. Punchi-Manage, R. Salim, J. Schurman, R. Sukumar, N. S. bin Mohammed Noor, H. S. Suresh, , U. Suwanvecho, D. W. Thomas, J. Thompson, M. Uríarte, R. Valencia, A. Vicentini, A. T. Wolf, S. Yap, Z. Yuan, , C. E. Zartman, J. K. Zimmerman, and J. Chave