Harvard Forest

Harvard Forest

 

Publications

  • Tong Qiu, Robert Andrus, Marie-Claire Aravena, Davide Ascoli, Yves Bergeron, Roberta Berretti, Daniel Berveiller, Michal Bogdziewicz, Thomas Boivin, , Raul Bonal, Don C. Bragg, Thomas Caignard, Rafael Calama, J. Julio Camarero, Chia-Hao Chang-Yang, Natalie L. Cleavitt, Benoit Courbaud, Francois Courbet, , Thomas Curt, Adrian J. Das, Evangelia Daskalakou, Hendrik Davi, Nicolas Delpierre, Sylvain Delzon, Michael Dietze, Sergio Donoso Calderon, Laurent Dormont, , Josep Espelta, Timothy J. Fahey, William Farfan-Rios, Catherine A. Gehring, Gregory S. Gilbert, Georg Gratzer, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, Andrew Hacket-Pain, , Arndt Hampe, Qingmin Han, Janneke Hille Ris Lambers, Kazuhiko Hoshizaki, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Valentin Journé, Daisuke Kabeya, Christopher L. Kilner, , Thomas Kitzberger, Johannes M. H. Knops, Richard K. Kobe, Georges Kunstler, Jonathan G. A. Lageard, Jalene M. LaMontagne, Mateusz Ledwon, Francois Lefevre, , Theodor Leininger, Jean-Marc Limousin, James A. Lutz, Diana Macias, Eliot J. B. McIntire, Christopher M. Moore, Emily Moran, Renzo Motta, Jonathan A. Myers, , Thomas A. Nagel, Kyotaro Noguchi, Jean-Marc Ourcival, Robert Parmenter, Ian S. Pearse, Ignacio M. Perez-Ramos, Lukasz Piechnik, John Poulsen, Renata Poulton-Kamakura, , Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, Francisco Rodriguez-Sanchez, Javier D. Sanguinetti, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Harald Schmidt Van Marle, Barbara Seget, Shubhi Sharma, Miles Silman, Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jacob N. Straub, I-Fang Sun, Samantha Sutton, , Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Peter A. Thomas, Maria Uriarte, Giorgio Vacchiano, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, Thomas G. Whitham, , Andreas P. Wion, Boyd Wright, S. Joseph Wright, Kai Zhu, Jess K. Zimmerman, Roman Zlotin, Magdalena Zywiec, & James S. Clark
  • Daniel Sousa, Joshua B. Fisher, Fernando Romero Galvan, Ryan P. Pavlick, Susan Cordell, Thomas W. Giambelluca, , Christian P. Giardina, Gregory S. Gilbert, Faith Imran-Narahari, Creighton M. Litton, James A. Lutz, Malcolm P. North, David A. Orwig, , Rebecca Ostertag, Lawren Sack, & Richard P. Phillips
  • Shubhi Sharma, Robert Andrus, Yves Bergeron, Michal Bogdziewicz, Don C. Bragg, Dale Brockway, Natalie L. Cleavitt, , Benoit Courbaud, Adrian J. Das, Michael Dietze, Timothy J. Fahey, Jerry F. Franklin, Gregory S. Gilbert, Cathryn H. Greenberg, Qinfeng Guo, , Janneke Hille Ris Lambers, Ines Ibanez, Jill F. Johnstone, Christopher L. Kilner, Johannes M. H. Knops, Walter D. Koenig, , Georges Kunstler, Jalene M. LaMontagne, Diana Macias, Emily Moran, Jonathan A. Myers, Robert Parmenter, , Ian S. Pearse, Renata Poulton-Kamakura, Miranda D. Redmond, Chantal D. Reid, Kyle C. Rodman, C. Lane Scher, William H. Schlesinger, , Michael A. Steele, Nathan L. Stephenson, Jennifer J. Swenson, Margaret Swift, Thomas T. Veblen, Amy V. Whipple, , Thomas G. Whitham, Andreas P. Wion, Christopher W. Woodall, Roman Zlotin, & James S. Clark
  • David Orwig, Jason A. Aylward, Hannah L. Buckley, Bradley S. Case, & Aaron M. Ellison
  • Erika Gonzalez-Akre, Camille Piponiot, Mauro Lepore, Valentine Herrmann, James A. Lutz, Jennifer L. Baltzer, , Christopher W. Dick, Gregory S. Gilbert, Fangliang He, Michael Heym, Alejandra I. Huerta, Patrick A. Jansen, , Daniel J. Johnson, Nikolai Knapp, Kamil Král, Dunmei Lin, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, Jonathan A. Myers, , David Orwig, Diego I. Rodríguez-Hernández, Sabrina E. Russo, Jessica Shue, Xugao Wang, Amy Wolf, Tonghui Yang, Stuart J. Davies, & Kristina J. Anderson-Teixeira
  • Kristina J. Anderson-Teixeira, Valentine Herrmann, Christine R. Rollinson, Bianca Gonzalez, Erika B. Gonzalez-Akre, Neil Pederson, , M. Ross Alexander, Craig D. Allen, Raquel Alfaro-Sánchez, Tala Awada, Jennifer L. Baltzer, Patrick J. Baker, Joseph D. Birch, , Sarayudh Bunyavejchewin, Paolo Cherubini, Stuart J. Davies, Cameron Dow, Ryan Helcoski, Jakub Kašpar, James A. Lutz, Ellis Q. Margolis, , , Justin T. Maxwell, Sean M. McMahon, Camille Piponiot, Sabrina E. Russo, Pavel Šamonil, Anastasia E. Sniderhan, Alan J. Tepley, Ivana Vašíčková, Mart Vlam,& Pieter A. Zuidema
  • Guigang Lin, Matthew E. Craig, Insu Jo, Xugao Wang, De-Hui Zeng, & Richard P. Phillips
  • : Yonglin Zhong, Chengjin Chu, Jonathan A. Myers, Gregory S. Gilbert, James A. Lutz, Jonas Stillhard, Kai Zhu, Jill Thompson, Jennifer L. Baltzer, , Fangliang He, Joseph A. LaManna, Stuart J. Davies, Kristina J. Anderson-Teixeira, David F.R.P. Burslem, Alfonso Alonso, Kuo-Jung Chao, Xugao Wang, , Lianming Gao, David A. Orwig, Xue Yin, Xinghua Sui, Zhiyao Su, Iveren Abiem, Pulchérie Bissiengou, Norm Bourg, Nathalie Butt, Min Cao, , Chia-Hao Chang-Yang, Wei-Chun Chao, Hazel Chapman, Yu-Yun Chen, David A. Coomes, Susan Cordell, Alexandre A. de Oliveira, Hu Du, , Suqin Fang, Christian P. Giardina, Zhanqing Hao, Andrew Hector, Stephen P. Hubbell, David Janík, Patrick A. Jansen, Mingxi Jiang, Guangze Jin, , David Kenfack, Kamil Král, Andrew J. Larson, Buhang Li, Xiankun Li, Yide Li, Juyu Lian, Luxiang Lin, Feng Liu, Yankun Liu, Yu Liu, Fuchen Luan, , Yahuang Luo, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean M. McMahon, William McShea, Hervé Memiaghe, Xiangcheng Mi, Mike Morecroft, , Vojtech Novotny, Michael J. O’Brien, Jan den Ouden, Geoffrey G. Parker, Xiujuan Qiao, Haibao Ren, Glen Reynolds, Pavel Samonil, Weiguo Sang, , Guochun Shen, Zhiqiang Shen, Guo-Zhang Michael Song, I-Fang Sun, Hui Tang, Songyan Tian, Amanda L. Uowolo, María Uriarte, Bin Wang, , Xihua Wang, Youshi Wang, George D. Weiblen, Zhihong Wu, Nianxun Xi, Wusheng Xiang, Han Xu, Kun Xu, Wanhui Ye, Mingjian Yu, Fuping Zeng, Minhua Zhang, Yingming Zhang, Li Zhu, & Jess K. Zimmerman
  • Adrienne B. Keller, Edward R. Brzostek, Matthew E. Craig, Joshua B. Fisher, & Richard P. Phillips
  • Ryan M. Mushinski, Zachary C. Payne, Jonathan D. Raff, Matthew E. Craig, Sally E. Pusede, Douglas B. Rusch, Jeffrey R. White, & Richard P. Phillips
  • Jack H. Hastings, Scott V. Ollinger, Andrew P. Ouimette, Rebecca Sanders-DeMott, Michael W. Palace, Mark J. Ducey, Franklin B. Sullivan, David Basler, & David A. Orwig
  • D.A. Orwig, P. Boucher, I. Paynter, E. Saenz, Z. Li, and C. Schaaf
  • Duncan N. L. Menge, Ryan A. Chisholm, Stuart J. Davies, Kamariah Abu Salim, David Allen, Mauricio Alvarez, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, Wirong Chanthorn, Wei‐Chun Chao, Keith Clay, Richard Condit, , Susan Cordell, João Batista da Silva, H. S. Dattaraja, Ana Cristina Segalin de Andrade, Alexandre A. de Oliveira, Jan den Ouden, Michael Drescher, Christine Fletcher, Christian P. Giardina, C. V. Savitri Gunatilleke, I. A. U. Nimal Gunatilleke, , Billy C. H. Hau, Fangliang He, Robert Howe, Chang‐Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman‐Narahari, Patrick A. Jansen, Daniel J. Johnson, Lee Sing Kong, Kamil Král,, Chen‐Chia Ku, Jiangshan Lai, Andrew J. Larson, Xiankun Li, Yide Li, Luxiang Lin, YiChing Lin, Shirong Liu, Shawn K. Y. Lum, James A. Lutz, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean McMahon, William McShea, , Xiangcheng Mi, Michael Morecroft, Jonathan A. Myers, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey Parker, Richard P. Phillips, Kassim Abd. Rahman, Lawren Sack, Weiguo Sang, Guochun Shen, Ankur Shringi, , Jessica Shue, Sheng‐Hsin Su, Raman Sukumar, I‐Fang Sun, H. S. Suresh, Sylvester Tan, Sean C. Thomas, Pagi S. Toko, Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Alberto Vicentini, , Tomáš Vrška, Bin Wang, Xihua Wang, George D. Weiblen, Amy Wolf, Han Xu, Sandra Yap, Li Zhu, and Tak Fung
  • Aaron M. Ellison, Hannah L. Buckley, Bradley S. Case, Dairon Cardenas, Álvaro J. Duque, James A. Lutz, Jonathan A. Myers, David A. Orwig, and Jess K. Zimmerman
  • Chengjin Chu, James A. Lutz, Kamil Král, Tomáš Vrška, Xue Yin, Jonathan A. Myers, Iveren Abiem, Alfonso Alonso, Norm Bourg, David F.R.P. Burslem, Min Cao, Hazel Chapman, Richard Condit, , Suqin Fang, Gunter A. Fischer, Lianming Gao, Zhanqin Hao, Billy C.H. Hau, Qing He, Andrew Hector, Stephen P. Hubbell, Mingxi Jiang, Guangze Jin, David Kenfack, Jiangshan Lai, Buhang Li, , Xiankun Li, Yide Li, Juyu Lian, Luxiang Lin, Yankun Liu, Yu Liu, Yahuang Luo, Keping Ma, William McShea, Hervé Memiaghe, Xiangcheng Mi, Ming Ni, Michael J. O'Brien, Alexandre A. de Oliviera, , David A. Orwig, Geoffrey G. Parker, Xiujuan Qiao, Haibao Ren, Glen Reynolds, Weiguo Sang, Guochun Shen, Zhiyao Su, Xinghua Sui, I-Fang Sun, Songyan Tian, Bin Wang, Xihua Wang, Xugao Wang, Youshi Wang, , George D. Weiblen, Shujun Wen, Nianxun Xi, Wusheng Xiang, Han Xu, Kun Xu, Wanhui Ye, Bingwei Zhang, Jiaxin Zhang, Xiaotong Zhang, Yingming Zhang, Kai Zhu, Jess Zimmerman, David Storch,, Jennifer L. Baltzer, Kristina J. Anderson-Teixeira, Gary G. Mittlebach, & Fangliang He
  • Lutz, J.A., Furniss, T.J., Johnson, D.J., Davies, S.J., Allen, D., Alonso, A., Anderson‐Teixeira, K.J., Andrade, A., Baltzer, J., Becker, K.M.L., Blomdahl, E.M., Bourg, N.A., Bunyavejchewin, S., Burslem, D.F.R.P., Cansler, C.A., Cao, K., Cao, M., Cárdenas
  • Anderson-Teixeira, Kristina J., Davies, Stuart J., Bennett, Amy C., Gonzalez-Akre, Erika B., Muller-Landau, Helene C., Wright, S. Joseph, Abu Salim, Kamariah, Almeyda Zambrano, Angélica M., Alonso, Alfonso, Baltzer, Jennifer L., Basset, Yves, Bourg, Norman A., Broadbent, Eben N., Brockelman, Warren Y., Bunyavejchewin, Sarayudh, Burslem, David F. R. P., Butt, Nathalie, Cao, Min, Cardenas, Dairon, Chuyong, George B., Clay, Keith, Cordell, Susan, Dattaraja, Handanakere S., Deng, Xiaobao, Detto, Matteo, Du, Xiaojun, Duque, Alvaro, Erikson, David L., Ewango, Corneille E. N., Fischer, Gunter A., Fletcher, Christine, Foster, Robin B., Giardina, Christian P., Gilbert, Gregory S., Gunatilleke, Nimal, Gunatilleke, Savitri, Hao, Zhanqing, Hargrove, William W., Hart, Terese B., Hau, Billy C. H., He, Fangliang, Hoffman, Forrest M., Howe, Robert W., Hubbell, Stephen P., Inman-Narahari, Faith M., Jansen, Patrick A., Jiang, Mingxi, Johnson, Daniel J., Kanzaki, Mamoru, Kassim, Abdul Rahman, Kenfack, David, Kibet, Staline, Kinnaird, Margaret F., Korte, Lisa, Kral, Kamil, Kumar, Jitendra, Larson, Andrew J., Li, Yide, Li, Xiankun, Liu, Shirong, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Maddalena, Damian M., Makana, Jean-Remy, Malhi, Yadvinder , Marthews, Toby, Mat Serudin, Rafizah, McMahon, Sean M., McShea, William J., Memiaghe, Hervé R., Mi, Xiangcheng, Mizuno, Takashi, Morecroft, Michael, Myers, Jonathan A., Novotny, Vojtech, de Oliveira, Alexandre A., Ong, Perry S., Orwig, David A., Ostertag, Rebecca, den Ouden, Jan, Parker, Geoffrey G., Phillips, Richard P., Sack, Lawren, Sainge, Moses N., Sang, Weiguo, Sri-ngernyuang, Kriangsak, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Sungpalee, Witchaphart, Suresh, Hebbalalu Sathyanarayana, Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Turner, Benjamin L., Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Vallejo, Marta I., Vicentini, Alberto, Vrška, Tomáš, Wang, Xihua, Wang, Xugao, Weiblen, George, Wolf, Amy, Xu, Han, Yap, Sandra, Zimmerman, Jess
  • Case, Bradley S., Buckley, Hannah L., Barker-Plotkin, , Audrey A., Orwig, David A., Ellison, Aaron M.
  • Klosterman, Stephen, Richardson, Andrew D.
  • Klosterman, Stephen, Melaas, Eli, Wang, Jonathan A., Martinez, Arturo, Frederick, Sidni, O’Keefe, John, Orwig, David A., Wang, Zhuosen, Sun, Qingsong, Schaaf, Crystal, Friedl, Mark, Richardson, Andrew D.
  • Sullivan, Franklin B., Ducey, Mark J., Orwig, David A., Cook, Bruce, Palace, Michael W.
  • Wang, Xugao, Wiegand, Thorsten, Anderson-Teixeira, Kristina, Bourg, Norman A., Hao, Zhanqing, Howe, Robert, Jin, Guangze, Orwig, David A., Spasojevic, Marko J., Wang, Shunzhong, Wolf, Amy, Myers, Jonathan A.
  • Joseph A. LaManna, Scott A. Mangan, Alfonso Alonso, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Li-Wan Chang, Jyh-Min Chiang, George B. Chuyong, Keith Clay, Richard Condit, Susan Cordell, Stuart J. Davies, Tucker J. Furniss,, , Christian P. Giardina, I. A. U. Nimal Gunatilleke, C. V. Savitri Gunatilleke, Fangliang He, Robert W. Howe, Stephen P. Hubbell, Chang-Fu Hsieh, Faith M. Inman-Narahari, David Janik, Daniel J. Johnson, David Kenfack, Lisa Korte, Kamil Král,, Andrew J. Larson, James A. Lutz, Sean M. McMahon, William J. McShea, Hervé R. Memiaghe, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry S. Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey G. Parker, Richard P. Phillips, Lawren Sack, I-Fang Sun, , J. Sebastián Tello, Duncan W. Thomas, Benjamin L. Turner, Dilys M. Vela Díaz, Tomáš Vrška, George D. Weiblen, Amy Wolf, Sandra Yap, Jonathan A. Myers