Sinharaja forest

Sinharaja

 

Publications

  • Tak Fung, Ryan A. Chisholm, Kristina Anderson-Teixeira, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Chia-Hao Chang-Yang, Rutuja Chitra-Tarak, George Chuyong, , Richard Condit, Handanakere S. Dattaraja, Stuart J. Davies, Corneille E.N. Ewango, Gary Fewless, Christine Fletcher, C.V. Savitri Gunatilleke, I.A.U. Nimal Gunatilleke, Zhanqing Hao, , J. Aaron Hogan, Robert Howe, Chang-Fu Hsieh, David Kenfack, YiChing Lin, Keping Ma, Jean-Remy Makana, Sean McMahon, William J. McShea, Xiangcheng Mi, Anuttara Nathalang, , Perry S. Ong, Geoffrey Parker, E-Ping Rau, Jessica Shue, Shen-Hsin Su, Raman Sukumar, I-Fang Sun, Hebbalulu S. Suresh, Sylvester Tan, Duncan Thomas, Jill Thompson, , Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Xugao Wang, Yunquan Wang, Pushpa Wijekoon, Amy Wolf, Sandra Yep, & Jess Zimmerman
  • M. McDermott, C.V.S. Gunatilleke, & I.A.U.N. Gunatilleke
  • I. A. U. N. Gunatilleke, C. V. S. Gunatilleke, & P. Abeygunawardena
  • Rachakonda Sreekar, Masatoshi Katabuchi, Akihiro Nakamura, Richard T. Corlett, , J.W. Ferry Slik, Christine Fletcher, Fangliang He, George D. Weiblen, Guochun Shen,, Han Xu, I-Fang Sun, Ke Cao, Keping Ma, Li-Wan Chang, Min Cao, Mingxi Jiang, , I.A.U. Nimal Gunatilleke, Perry Ong, Sandra Yap, C.V. Savitri Gunatilleke,, Vojtech Novotny, Warren Y. Bcokleman, Wusheng Xiang, Xiangcheng Mi, , Xiankun Li, Xihua Wang, Xiujuan Qiao, Yide Li, Sylvester Tan, Richard Condit,, Rhett D. Harrison, & Lian Pin Koh
  • Robert E. Ricklefs & Fangliang He
  • J. W. Ferry Slik, Víctor Arroyo-Rodríguez, Shin-Ichiro Aiba, Patricia Alvarez-Loayza, , Luciana F. Alves, Peter Ashton, Patricia Balvanera, Meredith L. Bastian, , Peter J. Bellingham, Eduardo van den Berg, Luis Bernacci, Polyanna da Conceição Bispo, , Lilian Blanc, Katrin Böhning-Gaese, Pascal Boeckx, Frans Bongers, Brad Boyle, , Matt Bradford, Francis Q. Brearley, Mireille Breuer-Ndoundou Hockemba, , Sarayudh Bunyavejchewin, Darley Calderado Leal Matos, Miguel Castillo-Santiago, , Eduardo L. M. Catharino, Shauna-Lee Chai, Yukai Chen, Robert K. Colwell, , Robin L. Chazdon, Connie Clark, David B. Clark, Deborah A. Clark, , Heike Culmsee, Kipiro Damas, Handanakere S. Dattaraja, Gilles Dauby, Priya Davidar, , Saara J. DeWalt, Jean-Louis Doucet, Alvaro Duque, Giselda Durigan, Karl A. O. Eichhorn, , Pedro V. Eisenlohr, Eduardo Eler, Corneille Ewango, Nina Farwig, Kenneth J. Feeley, , Leandro Ferreira, Richard Field, Ary T. de Oliveira Filho, Christine Fletcher, , Olle Forshed, Geraldo Franco, Gabriella Fredriksson, Thomas Gillespie, Jean-François Gillet, , Giriraj Amarnath, Daniel M. Griffith, James Grogan, Nimal Gunatilleke, David Harris, , Rhett Harrison, Andy Hector, Jürgen Homeier, Nobuo Imai, Akira Itoh, Patrick A. Jansen, , Carlos A. Joly, Bernardus H. J. de Jong, Kuswata Kartawinata, Elizabeth Kearsley, , Daniel L. Kelly, David Kenfack, Michael Kessler, Kanehiro Kitayama, Robert Kooyman, , Eileen Larney, Yves Laumonier, Susan Laurance, William F. Laurance, Michael J. Lawes, , Ieda Leao do Amaral, Susan G. Letcher, Jeremy Lindsell, Xinghui Lu, Asyraf Mansor, , Antti Marjokorpi, Emanuel H. Martin, Henrik Meilby, Felipe P. L. Melo, Daniel J. Metcalfe, , Vincent P. Medjibe, Jean Paul Metzger, Jerome Millet, D. Mohandass, Juan C. Montero, , Márcio de Morisson Valeriano, Badru Mugerwa, Hidetoshi Nagamasu, Reuben Nilus, , Susana Ochoa-Gaona, Onrizal, Navendu Page, Pia Parolin, Marc Parren, Narayanaswamy Parthasarathy, , Ekananda Paudel, Andrea Permana, Maria T. F. Piedade, Nigel C. A. Pitman, Lourens Poorter, , Axel D. Poulsen, John Poulsen, Jennifer Powers, Rama C. Prasad, Jean-Philippe Puyravaud, , Jean-Claude Razafimahaimodison, Jan Reitsma, João Roberto dos Santos, Wilson Roberto Spironello, , Hugo Romero-Saltos, Francesco Rovero, Andes Hamuraby Rozak, Kalle Ruokolainen, Ervan Rutishauser, , Felipe Saiter, Philippe Saner, Braulio A. Santos, Fernanda Santos, Swapan K. Sarker, , Manichanh Satdichanh, Christine B. Schmitt, Jochen Schöngart, Mark Schulze, Marcio S. Suganuma, , Douglas Sheil, Eduardo da Silva Pinheiro, Plinio Sist, Tariq Stevart, Raman Sukumar, , I.-Fang Sun, Terry Sunderland, H. S. Suresh, Eizi Suzuki, Marcelo Tabarelli, , Jangwei Tang, Natália Targhetta, Ida Theilade, Duncan W. Thomas, Peguy Tchouto, , Johanna Hurtado, Renato Valencia, Johan L. C. H. van Valkenburg, Tran Van Do, Rodolfo Vasquez, , Hans Verbeeck, Victor Adekunle, Simone A. Vieira, Campbell O. Webb, Timothy Whitfeld, Serge A. Wich, , John Williams, Florian Wittmann, Hannsjoerg Wöll, Xiaobo Yang, C. Yves Adou Yao, Sandra L. Yap, , Tsuyoshi Yoneda, Rakan A. Zahawi, Rahmad Zakaria, Runguo Zang, Rafael L. de Assis, Bruno Garcia Luize, & Eduardo M. Venticinque
  • Xiancheng Mi, Nathan G. Swenson, Renato Valencia, W. John Kress, David L. Erickson, , Álvaro J. Pérez, Haibo Ren, Sheng-Hsin Su, Nimal Gunatilleke, Savi Gunatilleke,, Zhanqing Hao, Wanhui Ye, Min Cao, H.S. Suresh, H.S. Dattaraja, R. Sukumar, & Keping Ma
  • Richard Condit, Peter S. Ashton, Patrick Baker, Sarayudh Bunyavejchewin, , Savithri Gunatilleke, Nimal Gunatilleke, Stephen P. Hubbell, Robin B. Foster,, Akira Itoh, James V. LaFrankie, Hua Seng Lee, Elizabeth Losos,, N. Manokaran, R. Sukumar, & Takuo Yamakura
  • Duncan N. L. Menge, Ryan A. Chisholm, Stuart J. Davies, Kamariah Abu Salim, David Allen, Mauricio Alvarez, Norm Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Nathalie Butt, Min Cao, Wirong Chanthorn, Wei‐Chun Chao, Keith Clay, Richard Condit, , Susan Cordell, João Batista da Silva, H. S. Dattaraja, Ana Cristina Segalin de Andrade, Alexandre A. de Oliveira, Jan den Ouden, Michael Drescher, Christine Fletcher, Christian P. Giardina, C. V. Savitri Gunatilleke, I. A. U. Nimal Gunatilleke, , Billy C. H. Hau, Fangliang He, Robert Howe, Chang‐Fu Hsieh, Stephen P. Hubbell, Faith M. Inman‐Narahari, Patrick A. Jansen, Daniel J. Johnson, Lee Sing Kong, Kamil Král,, Chen‐Chia Ku, Jiangshan Lai, Andrew J. Larson, Xiankun Li, Yide Li, Luxiang Lin, YiChing Lin, Shirong Liu, Shawn K. Y. Lum, James A. Lutz, Keping Ma, Yadvinder Malhi, Sean McMahon, William McShea, , Xiangcheng Mi, Michael Morecroft, Jonathan A. Myers, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey Parker, Richard P. Phillips, Kassim Abd. Rahman, Lawren Sack, Weiguo Sang, Guochun Shen, Ankur Shringi, , Jessica Shue, Sheng‐Hsin Su, Raman Sukumar, I‐Fang Sun, H. S. Suresh, Sylvester Tan, Sean C. Thomas, Pagi S. Toko, Renato Valencia, Martha I. Vallejo, Alberto Vicentini, , Tomáš Vrška, Bin Wang, Xihua Wang, George D. Weiblen, Amy Wolf, Han Xu, Sandra Yap, Li Zhu, and Tak Fung
  • Christopher Wills , Kyle E. Harms, Thorsten Wiegand, Ruwan Punchi-Manage, Gregory S. Gilbert, David Erickson, W. John Kress, Stephen P. Hubbell, C. V. Savitri Gunatilleke, I. A. U. Nimal Gunatilleke
  • Johnson, D.J., Needham, J., Xu, C., Massoud, E.C., Davies, S.J., Anderson-Teixeira, K.J., Bunyavejchewin, S., Chambers, J.Q., Chang-Yang, C.-H., Chiang, J.-M., Chuyong, G.B., Condit, R., Cordell, S., Fletcher, C., Giardina, C.P., Giambelluca, T.W., Gunati
  • Lutz, J.A., Furniss, T.J., Johnson, D.J., Davies, S.J., Allen, D., Alonso, A., Anderson‐Teixeira, K.J., Andrade, A., Baltzer, J., Becker, K.M.L., Blomdahl, E.M., Bourg, N.A., Bunyavejchewin, S., Burslem, D.F.R.P., Cansler, C.A., Cao, K., Cao, M., Cárdenas
  • Anderson-Teixeira, Kristina J., Davies, Stuart J., Bennett, Amy C., Gonzalez-Akre, Erika B., Muller-Landau, Helene C., Wright, S. Joseph, Abu Salim, Kamariah, Almeyda Zambrano, Angélica M., Alonso, Alfonso, Baltzer, Jennifer L., Basset, Yves, Bourg, Norman A., Broadbent, Eben N., Brockelman, Warren Y., Bunyavejchewin, Sarayudh, Burslem, David F. R. P., Butt, Nathalie, Cao, Min, Cardenas, Dairon, Chuyong, George B., Clay, Keith, Cordell, Susan, Dattaraja, Handanakere S., Deng, Xiaobao, Detto, Matteo, Du, Xiaojun, Duque, Alvaro, Erikson, David L., Ewango, Corneille E. N., Fischer, Gunter A., Fletcher, Christine, Foster, Robin B., Giardina, Christian P., Gilbert, Gregory S., Gunatilleke, Nimal, Gunatilleke, Savitri, Hao, Zhanqing, Hargrove, William W., Hart, Terese B., Hau, Billy C. H., He, Fangliang, Hoffman, Forrest M., Howe, Robert W., Hubbell, Stephen P., Inman-Narahari, Faith M., Jansen, Patrick A., Jiang, Mingxi, Johnson, Daniel J., Kanzaki, Mamoru, Kassim, Abdul Rahman, Kenfack, David, Kibet, Staline, Kinnaird, Margaret F., Korte, Lisa, Kral, Kamil, Kumar, Jitendra, Larson, Andrew J., Li, Yide, Li, Xiankun, Liu, Shirong, Lum, Shawn K.Y., Lutz, James A., Ma, Keping, Maddalena, Damian M., Makana, Jean-Remy, Malhi, Yadvinder , Marthews, Toby, Mat Serudin, Rafizah, McMahon, Sean M., McShea, William J., Memiaghe, Hervé R., Mi, Xiangcheng, Mizuno, Takashi, Morecroft, Michael, Myers, Jonathan A., Novotny, Vojtech, de Oliveira, Alexandre A., Ong, Perry S., Orwig, David A., Ostertag, Rebecca, den Ouden, Jan, Parker, Geoffrey G., Phillips, Richard P., Sack, Lawren, Sainge, Moses N., Sang, Weiguo, Sri-ngernyuang, Kriangsak, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Sungpalee, Witchaphart, Suresh, Hebbalalu Sathyanarayana, Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Turner, Benjamin L., Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Vallejo, Marta I., Vicentini, Alberto, Vrška, Tomáš, Wang, Xihua, Wang, Xugao, Weiblen, George, Wolf, Amy, Xu, Han, Yap, Sandra, Zimmerman, Jess
  • Joseph A. LaManna, Scott A. Mangan, Alfonso Alonso, Norman A. Bourg, Warren Y. Brockelman, Sarayudh Bunyavejchewin, Li-Wan Chang, Jyh-Min Chiang, George B. Chuyong, Keith Clay, Richard Condit, Susan Cordell, Stuart J. Davies, Tucker J. Furniss,, , Christian P. Giardina, I. A. U. Nimal Gunatilleke, C. V. Savitri Gunatilleke, Fangliang He, Robert W. Howe, Stephen P. Hubbell, Chang-Fu Hsieh, Faith M. Inman-Narahari, David Janik, Daniel J. Johnson, David Kenfack, Lisa Korte, Kamil Král,, Andrew J. Larson, James A. Lutz, Sean M. McMahon, William J. McShea, Hervé R. Memiaghe, Anuttara Nathalang, Vojtech Novotny, Perry S. Ong, David A. Orwig, Rebecca Ostertag, Geoffrey G. Parker, Richard P. Phillips, Lawren Sack, I-Fang Sun, , J. Sebastián Tello, Duncan W. Thomas, Benjamin L. Turner, Dilys M. Vela Díaz, Tomáš Vrška, George D. Weiblen, Amy Wolf, Sandra Yap, Jonathan A. Myers
  • Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Esufali, Shameema, Harms, Kyle E., Ashton, Peter S., Burslem, David F.R.P., Ashton, Peter S.
  • Muller-Landau, Helene C., Condit, Richard, Harms, Kyle E., Marks, Christian O., Thomas, Sean C., Bunyavejchewin, Sarayudh, Chuyong, George B., Co, Leonardo L., Davies, Stuart J., Foster, Robin B., Gunatilleke, C.V. Savitri
  • Condit, Richard, Leigh, Egbert G., Loo de Lao, Suzanne, CTFS Working Group,
  • Volkov, Igor, Banavar, Jayanth R., He, Fangliang, Hubbell, Stephen P., Maritan, Amos
  • Chisholm, Ryan A., Condit, Richard, Kassim, Abdul Rahman, Baker, Patrick J., Bunyavejchewin, Sarayudh, Chen, Yu-Yun, Chuyong, George B., Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Ewango, Corneille E.N., Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Hubbell, Stephen P., Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Lin, Yi-Ching, Makana, Jean-Remy, Pongpattananurak, Nantachai, Pulla, Sandeep, Punchi-Manage, R., Sukumar, Raman, Su, Sheng-Hsin, Sun, I-Fang, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Duncan W., Yap, S.K.
  • Huth, Andreas, Wiegand, K., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Kanagaraj, Rajapandian, Wiegand, Thorsten, Getzin, S., Punchi-Manage, R.
  • Harms, Kyle E., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Foster, Robin B., Davies, Stuart J., Bunyavejchewin, Sarayudh, Bohlman, Stephanie A., Thomas, Sean C., Chave, Jerome, Condit, Richard, Muller-Landau, Helene C.
  • Weerasinghe, S. M., Chandrasekara, C.M.C.P., Seneviratne, G., Gunatilleke, H.M., Gunatilleke, I.A.U. Nimal
  • Wiegand, Thorsten, Huth, Andreas, Getzin, S., Wang, Xugao, Hao, Zhanqing, Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal
  • Huth, Andreas, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Wiegand, Thorsten
  • Hall, Pamela, Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Foster, Robin B., Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Bunyavejchewin, Sarayudh, Ashton, Peter S., Condit, Richard, Harms, Kyle E., Hart, Terese B., Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kiratiprayoon, Somboon, LaFrankie, James V., Loo de Lao, Suzanne, Makana, Jean-Remy, Supardi, Md. Nur Noor, Kassim, Abdul Rahman, Russo, Sabrina E., Sukumar, Raman, Samper, Cristian, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Sean C., Valencia, Renato, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Zillio, Tommaso
  • Zimmerman, Jess K., Zartman, Charles E., Yuan, Zuoqiang, Yap, S.K., Wolf, Amy, Vicentini, Alberto, Valencia, Renato, Uriarte, Maria, Thompson, Jill, Thomas, Duncan W., Suwanvecho, U., Suresh, Hebbalalu S., Sukumar, Raman, Schurman, Jon, Mohd. Razman, Salim, Punchi-Manage, R., Pongpattananurak, Nantachai, Phillips, R. P., Oliveira, Alexandre A., Nytch, Christopher J., Noor, Supardi, Nathalang, A., Muscarella, R., McShea, W., McMahon, Sean M., McEwan, Ryan W., Marthews, Toby R., Malhi, Yadvinder, Makana, Jean-Remy, Lutz, James A., Lin, Yi-Ching, Lin, Luxiang, Larson, Andrew, Kenfack, David, Johnson, D. J., Hubbell, Stephen P., Howe, Robert, Hérault, B., Herrerra, R., Hart, Terese B., Harms, Kyle E., Hao, Zhanqing, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Fletcher, Christine, Fernando, R. H. S., Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Duque Montoya, Alvaro J., Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Condit, Richard, Clay, K., Chuyong, George B., Chiang, Jyh-Min, Cárdenas López, Dairon, Cao, M., Brockelman, W. Y.
  • Kraft, Nathan J.B., Metz, Margaret R., Condit, Richard, Chave, Jerome
  • Brown, C., Burslem, David F.R.P., Illian, J.B., Bao, L., Brockelman, W. Y., Cao, M., Chang, Li-Wan, Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Huang, Jian-Xiong, Kassim, Abdul Rahman, LaFrankie, James V., Lian, Ju-Yu, Lin, Luxiang, Ma, Keping, Mi, Xiangcheng, Nathalang, A., Supardi, Md. Nur Noor, Ong, P., Sukumar, Raman, Su, Sheng-Hsin, Sun, I-Fang, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thompson, Jill, Uriarte, Maria, Valencia, Renato, Yap, S.K., Ye, Wan-hui, Law, Richard
  • Fort, H., Inchausti, Pablo
  • Wills, Christopher, Harms, Kyle E., Condit, Richard, King, David A., Thompson, Jill, He, Fangliang, Muller-Landau, Helene C., Ashton, Peter S., Losos, Elizabeth C., Comita, Liza S., Hubbell, Stephen P., LaFrankie, James V.
  • Ewango, Corneille E.N., Esufali, Shameema, Davies, Stuart J., Dattaraja, Handanakere S., Co, Leonardo L., Chuyong, George B., Bunyavejchewin, Sarayudh, Brokaw, Nicholas V.L., Balslev, H., Ashton, Peter S., Condit, Richard, Foster, Robin B., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., John, Robert, Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Hall, Pamela, Hart, Terese B., Itoh, Akira, LaFrankie, James V., Liengola, Innocent, Lagunzad, Daniel, Loo de Lao, Suzanne, Losos, Elizabeth C., Magard, E., Makana, Jean-Remy, Manokaran, N., Navarrete, Hugo, Supardi, Md. Nur Noor, Ohkubo, Tatsuhiro, Pérez, Rolando, Samper, Cristian, Lee, Hua-Seng, Sukumar, Raman, Svenning, Jens-Christian, Tan, Sylvester, Thomas, Duncan W., Thompson, Jill, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Valencia, Renato, Yamakura, Takuo, Zimmerman, Jess K.
  • Volkov, Igor, Banavar, Jayanth R., Hubbell, Stephen P., Maritan, Amos
  • Chisholm, Ryan A., Muller-Landau, Helene C., Kassim, Abdul Rahman, Bebber, Daniel P., Bin, Yue, Bohlman, Stephanie A., Bourg, N. G., Brinks, Joshua, Bunyavejchewin, Sarayudh, Butt, Nathalie, Cao, Hong-Lin, Cao, M., Cárdenas López, Dairon, Chang, Li-Wan, Chiang, Jyh-Min, Chuyong, George B., Condit, Richard, Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Duque Montoya, Alvaro J., Fletcher, Christine, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hao, Zhanqing, Harrison, Rhett D., Howe, Robert, Hsieh, Chang-Fu, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kenfack, David, Kiratiprayoon, Somboon, Larson, Andrew, Lian, Ju-Yu, Lin, Dunmei, Liu, Haifeng, Lutz, James A., Ma, Keping, Malhi, Yadvinder, McMahon, Sean M., McShea, W., Meegaskumbura, Madhava, Mohd. Razman, Salim, Morecroft, Michael D., Nytch, Christopher J., Oliveira, Alexandre A., Parker, Geoffrey G., Pulla, Sandeep, Punchi-Manage, R., Romero-Saltos, Hugo, Sang, Weiguo, Schurman, Jon, Su, Sheng-Hsin, Sukumar, Raman, Sun, I-Fang, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thomas, Duncan, Thomas, Sean, Thompson, Jill, Valencia, Renato, Wolf, Amy, Yap, Sandra, Ye, Wanhui, Yuan, Zuoqiang, Zimmerman, Jess K.
  • Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Ethugala, A.U.K., Esufali, Shameema
  • Ostling, A., Harte, John, Green, Jessica L., Condit, Richard
  • Baldeck, Claire A., Kembel, Steven W., Harms, Kyle E., Yavitt, Joseph B., John, Robert, Turner, Benjamin L., Chuyong, George B., Kenfack, David, Thomas, Duncan W., Madawala, Sumedha, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Bunyavejchewin, Sarayudh, Kiratiprayoon, Somboon, Yaacob, Adzmi, Supardi, Md. Nur Noor, Valencia, Renato, Navarrete, Hugo, Davies, Stuart J., Hubbell, Stephen P., Dalling, James W.
  • Esufali, Shameema, Weersekara, N. S., Ethugala, A.U.K., Ashton, Peter S., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri
  • Okuda, Toshinori, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Wiegand, Thorsten
  • Chandrasekara, C.M.C.P., Madawala Weerasinghe, H.M.S.P., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Seneviratne, G.
  • Hubbell, Stephen P.
  • Yamakura, Takuo, Sukumar, Raman, Manokaran, N., Losos, Elizabeth C., Lee, Hua-Seng, LaFrankie, James V., Itoh, Akira, Foster, Robin B., Hubbell, Stephen P., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Bunyavejchewin, Sarayudh, Baker, Patrick J., Ashton, Peter S., Condit, Richard
  • Chave, Jerome, Condit, Richard, Muller-Landau, Helene C., Thomas, Sean C., Ashton, Peter S., Bunyavejchewin, Sarayudh, Co, Leonardo L., Dattaraja, Handanakere S., Davies, Stuart J., Esufali, Shameema, Ewango, Corneille E.N., Feeley, Kenneth J., Foster, Robin B., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri, Hall, Pamela, Hart, Terese B., Hernandez, Consuelo, Hubbell, Stephen P., Itoh, Akira, Kiratiprayoon, Somboon, LaFrankie, James V., Loo de Lao, Suzanne, Makana, Jean-Remy, Supardi, Md. Nur Noor, Kassim, Abdul Rahman, Samper, Cristian, Sukumar, Raman, Suresh, Hebbalalu S., Tan, Sylvester, Thompson, Jill, Tongco, Ma. Dolores C., Valencia, Renato, Vallejo, Martha Isabel, Villa Muñoz, Gorky, Yamakura, Takuo, Zimmerman, Jess K., Losos, Elizabeth C.
  • Bagchi, Robert, Henrys, Peter, Brown, Patrick, Bruslem F. R. P., David, Diggle, Peter, Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Kassim, Abdul Rahman, Law, Richard, Noor, Supardi, Valencia, Renato
  • Wijesundara, S., Ashton, Peter S., Ashton, P. Mark S., Weersekara, N. S., Ethugala, A.U.K., Gunatilleke, I.A.U. Nimal, Gunatilleke, C.V. Savitri
  • Wiegand, Thorsten, Gunatilleke, C.V. Savitri, Gunatilleke, I.A.U. Nimal